Zgodnie z art. 436§2 k.c., odpowiedzialność pomiędzy osobami kierującymi pojazdami mechanicznymi kształtuje się na zasadzie winy, a więc w sytuacji gdy jeden z kierowców jest osobą poszkodowaną, to uzyskuje tylko wówczas świadczenia z polisy OC drugiego pojazdu, gdy ponosi on winę za zaistniały wypadek.

 

Art. 436§2 k.c.;

W razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych.

 

W odróżnieniu od innych uczestników wypadku, takich jak pieszy, pasażer, rowerzysta, wobec których posiadacz/kierowca pojazdu mechanicznego odpowiada zgodnie z art. Art. 436§1 k.c., wobec innego posiadacza/kierowcy drugiego pojazdu mechanicznego odpowiada na zasadzie winy. W tym przypadku w celu przypisania jednemu z posiadaczy/kierowców pojazdu mechanicznego winy(odpowiedzialności za zdarzenie) niezbędne jest tego potwierdzenie w postaci; oświadczenia sprawcy, notatki policyjnej o udzielenie mandatu, który został przyjęty lub prawomocny wyrok Sądu.

 

Inaczej kształtuje się natomiast odpowiedzialność posiadacza/kierowcy pojazdu mechanicznego wobec pasażera, którego przewozi z grzeczności np. autostopowicza. W tym przypadku posiadacz/kierowca odpowiada wobec takiego pasażera na zasadzie winy, a więc, żeby pasażer np. autostopowicz otrzymał świadczenie, niezbędne jest wykazanie winy posiadacza/kierowcy, nie wchodzi w grę surowsza odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.

 

Art. 436 § 2 k.c.:

Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności.

 

2 responses to "NA JAKIEJ ZASADZIE ODPOWIADA KIEROWCA W PRZYPADKU ZDERZENIA POJAZDÓW MECHANICZNYCH?"

  1. AnitaKT 16/04/2014 17:32 pm

    Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
    Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita 🙂
    Nie gram w gry flash na facebooku!

  2. michaldrot 15/05/2014 23:44 pm

    Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace 🙂

Zostaw swój komentarz